Eesti English Русский
Uudised
05.08 algavad reisid GRUUSIASSE vt edasi 

Sooduspakkumised MONTENEGRO/HORVAATIA reisidele vt edasi ➤

Sügis-Talv 2021/22 reiside müük on avatud vt edasi

Kevad-suvi 2022 reiside müük on avatud vt edasi


5 põhjust miks veeta puhkus TUNEESIAS vt edasi

Tez Touri pakkumised:
 

Türgi hind al. 379 €
Kreeta hind al. 454 €
Rhodos hind al. 642 €
Korfu hind al. 594 €
Peloponnese hind al. 570 €

Küpros hind al. 436 €
Portugal hind al. 479 €
Gruusia
 hind al. 459 €


Sügis-talv 2021/22 varajane tellija:

Tenerife hind al. 493 €
Sharm el Sheikh hind al. 347 €
Hurghada hind al. 364 €
Dubai hind al. 755 €

 

Search*

Puhkusereisid » Küpros

Küpros on  suuruselt kolmas saar Vahemeres, mis paikneb Türgi ranniku lähedal.

Pealinn: Nicosia (Lefkosia), u. 230 000 elanikku

Rahvaarv: u 797 000

Pindala: 9251 km2

Riigikord: saare kreeklastele kuuluv osa on vabariik

Usk: õigeusk

Keel: kreeka, türgi, turismipiirkondades räägitakse inglise ja muid keeli

Ajavahe: kellaaeg on sama, mis Eestis

Valuuta: euro

Suuremad linnad
Limassol ( Lemesos ) - 145 000 elanikku

Larnaka - 48 900 elanikku

Paphos - 31 700 elanikku

Küpros
Nicosia, kreekapäraselt Lefkosia, on Küprose pealinn keskajast alates. Piirkond, mida tunti ka Podromose nime all, oli asustatud juba ligi 5000 aastat tagasi. Alates 1974.a on linn nn rohelise joonega pooleks jagatud, seda peavad oma pealinnaks nii Küprose Vabariik kui ka rahvusvaheliselt tunnustamata Põhja-Küprose Türgi Vabariik. Nicosias asuvad vabariigi valitsus ja diplomaatilised esindused, ülikool. Pealinnas leiavad aset tähtsamad kultuuriüritused. Kitsaste tänavatega ajalooline vanalinn pakub põnevaid avastusi: siin on huvitavaid muuseume, kirikuid ja rohkelt erinevaid kunstigaleriisid ning suveniirikauplusi.
Laiki Yitonia (vanalinn) on ümbritsetud veneetslaste poolt 16.saj rajatud linnamüüriga, mis on üle 4 km pikk ja selles on kolm väravat – Pafose,Kyrenia ja Famagusta väravad.

Limassol: kreekapäraselt Lemesos – suuruselt teine linn Küprosel,kunagi tuntud ka Nemesose nime all. Esimesed märgid asustuse kohta selles piirkonnas pärinevad 14.saj e.Kr.
Limassol on samanimelise ringkonna halduskeskus, siin asub Vahemere suurim transiidisadam, linnast on aastate jooksul saanud ka populaarne turismikuurort.

Limassol jaguneb kaheks osaks: stiilsete kohvikute, restoranide, baaride ja kauplustega vanalinnaks (Palia Yitonia), mis paikneb endises türgi linnajaos, ümber vana kalasadama ning kuurordikeskuseks. Vanalinn on populaarne piirkond nii turistide kui ka kohalike hulgas - söögi- ja joogikohti on igale maitsele, samas toimub ka vilgas kaubandustegevus.
Kuurordikeskus e Yermasogeia on eraldi linnaosa, mis paikneb vanalinnast u 3 kilomeetrit ida pool. Limassoli kuurordi ööelu jääb alla vaid Agia napa omale, tants ja trall kestab samuti õhtust varajaste hommikutundideni.

Huvitavaid kohti leiab ka ajaloohuviline – Limassoli piirkondlik arheoloogiamuuseum esitleb selle piirkonna muinasleide alates 4-5.saj.

1228.a rajatud ja 19.sajandil türklaste poolt ümber ehitatud Limassoli kindluses abiellusid ammustel aegadel kuningas Richard Lõvisüda ja kuninganna Berengaria. Käesoleval ajal on kindluse ruumides keskaega käsitlev muuseum.

Agia Napa

Veel mõned aastakümned tagasi oli tegemist rahuliku väikese kalurikülaga, millest tasapisi on kujunenud  vilkaima ööeluga turismikuurort Küprosel. Agia Napat võrreldakse lausa kuulsate pidutsemispaikade Ibiza ja Mykonosega. Agia Napat külastavad kõrghooajal euroopa kuulsad DJ-d, rannapeod ja kõikvõimalikud muud sellelaadsed üritused on tuntud ka väljaspool Küprose piire…

Siinne turisminduse areng sai alguse 1974. aastal saare poolitamisega Kreeka ja Türgi vahel, mille tulemusena  jäid kreeklased ilma ka kaunitest Famagusta randadest.  Seega rajasid kreeklased uue turismikeskuse Famagusta naabrusesse.

Linnakese keskuseks on Square e linnaväljak, mille ümber on lugematu arv baare, diskoteeke, söögi-ja joogikohti.

Agia Napa ümbruses asuvad ka Küpros'e kauneimad rannad, milledest eranditult kõik on ära märgitud randade puhtusest kõneleva sinise lipuga. Populaarseimad neist on Nissi, Limanaki, Lanta Bay, võimalik  tegeleda ka veespordiga ja sukeldumisega.

Neile, kes otsivad pisut rahulikumat keskkonda, sobivad Agia Napast mõne km kaugusele jäävad Paralimn i ja Protaras.

Kindlasti tasuks ära käia ka Cape Greco´l – tegemist on Küprose ühe kauneima piirkonnaga, kust avaneb imeline vaade merele.

Larnaka

Larnaka asub saare lõunarannikul ja on Küprose tähtsuselt teine kaubasadam ning suuruselt neljas linn. Linnakeskuses leiadub sümpaatseid söögikohti, kohvikuid ja poekesi.

Linna tunti juba 14.saj e.Kr, sel ajal Kitioni nime all. Tänapäeval on tegemist populaarse turismilkeskuse ja transpordisõlmega - Larnakast lõunas asub Küprose suurim rahvusvaheline lennujaam.

Larnaca bay'ks kutsutav turismikuurort paikneb mere ääres, Larnaca linnast u 6 km kaugusel.

Tuntuimad vaatamisväärsused

 • Antiik-Kitioni varemed – Kreekast saabunud ahhaialased rajasid 13 saj e.Kr siia 5 templit ja linnamüürid 
 • Soolajärv – asub lennujaama läheduses, suviti kuiv, talveperioodil täitub veega ja seal talvituvad flamingod. Kunagi kaevandati järvest ka soola, tänapäeval enam mitte.
 • Hala Sultan Tekke – mošee asub u 5 km kaugusel Larnaka lennujaamast, Soolajärve kaldal. Siin on Umm Harami – prohvet Muhamedi kasuema haud. Avatud ainult tähtsamate islami pühade puhul.
 • Larnaka linna tähtsaim kirik on Agios Lazaros ( Püha Laatsaruse kirik ), mis on rajatud Püha Laatsaruse haua kohale. Linna keskusesse on koondunud ka kaubandus, leiab sümpaatseid söögikohti ja kohvikuid.

Info Küpros'e viisa kohta

Eesti passi omanikud ning punase vene passi ja halli välismaalase passi omanikud, kellele on kehtiv elamis- ja tööluba Eestis, võivad Küprosel viibida viisavabalt 90 päeva.

Nõudmised Eesti passiga reisijatele:

 • Pass või ID kaart

Nõudmised punase vene passiga reisijatele, kehtiv elamis- ja tööluba Eestis

 • Pass, mis on kehtiv vähemalt 3 kuud peale reisi
 • Alaline eesti tööluba passis või ID kaart, mis kehtiv vähemalt 3 kuud peale reisi
 • edasi-tagasi piletite broneering
 • soovitav on majutuse broneering ja reisikindlustuse olemasolu
Nõudmised punase vene passiga reisijatele, kehtiv elamis- ja tööluba Eestis
 • Pass, mis on kehtiv vähemalt 3 kuud peale reisi
 • Alaline eesti tööluba passis või ID kaart, mis on kehtiv vähemalt 3 kuud peale reisi
 • edasi-tagasi piletite broneering
 • soovitav on majutuse broneering ja *reisikindlustuse olemasolu
Nicosia
Lisainfo Küprose saatkonna kodulehelt Helsingis www.cyprusembassy.fi.


Autorent

NB! Liiklus on vasakpoolne! Rendiauto pakub häid võimalusi saarega omapäi tutvumiseks. Kui juht on 25-aastane peab ta olema omanud juhiluba vähemalt 1 aasta. Kui juht on alla 25-aastane, siis peab ta olema omanud juhiluba vähemalt 3 aastat. NB! Palume silmas pidada, et rendiautoga Türgi poolele lähete omal riisikol ja vastutusel ning me soovitame seda mitte teha. Kuivõrd Põhja-Küprose Türgi vabariiki ei tunnista ükski teine riik maailmas peale Türgi, siis puuduvad seal välisriikide esindused (saatkonnad, konsulaadid) ning hädaolukorras pole abi küsida kuskilt. Nõutav on ka autokindlustus (25 eurot), mille saate osta piirilt. Asjaajamine sealse kindlustusfirmaga on teie vastutusel. Bensiinihinnad sõltuvad margist ja firmast (umbes 1,25 eurot).
VAHEMAAD:

Limassol-Nicosia          81 km
Limassol-Pafos             72 km
Limassol-Larnaca         66 km
Limassol-Agia Napa   103 km

LIIKLUS

 • Küprosel on vasakpoolne liiklus
 • Turvavöö peab olema kinnitatud nii auto esi- kui tagaistmel
 • Mobiiltelefoniga rääkimine roolis on keelatud
 • Lubatud promillid 0,22
 • Põhja-Küprose Türgi poolele ei ole lubatud rendiautoga sõita
 • Parkimine linnades on valdavalt tasuline. Parkimisautomaadid töötavad 10, 20, 50 eurosentidega.
 • 1 tund parkimist maksab u 1-2€ 
Limassol
Roheline e. demarkatsiooniliin

Alates 1974.a. on Küprose põhjaosa türklaste poolt okupeeritud. Saare lõuna- ja põhjapiirkond on eraldatud nn. „rohelise joonega“, mis muuhulgas läbib ka pealinna Nicosiat (Lefkosia). Liini on võimalik ületada, kaasas peab olema isikut tõendav dokument, rendiautoga ei ole põhjaaladele sõit lubatud, kuna põhja pool Küprose Vabariigi autorendifirmade kindlustuslepingud ei kehti. Okupeeritud aladele on võimalik minna Nicosia keskusest Ledra tänava lõpust, samuti Ledra Palace´i piiriületuspunktist Nicosias, kus on ka ööbimisvõimalus. Kindlasti peavad kaasas olema isikut tõendavad dokumendid – pass või ID kaart.  Korraldatakse ka rahvusvahelisi ekskursioone Kyreniasse ja Famagustasse, lisainfo kohapeal reisiesindajatelt.


ILM

Küprose kliima on vahemereline – pehmed talved ning kuumad ja kuivad suved, kevadel ja sügisel võib ilm olla tuuline, hommikud ja õhtud on jahedamad.

Keskmised temperatuurid on:

  aprill mai september oktoober
Keskmine temperatuur päeval 17 22 25 22
Keskmine merevee temperatuur 18 20 25 24


Küpros vaatamisväärsused

Curium
Curium oli üks saare vanimaid kuningriike, mis oli asustatud kreeklaste poolt u 1200.a. e. Kr. Arheoloogiliste väljakaevamiste käigus on päevavalgele toodud palju huvitavaid leide, mida võib näha nii Küprosel kui paljude teiste riikide muuseumites. Kindlasti tasub jalutada Curiumi teatri iidsetel kividel ja külastada kaunite mosaiikpõrandatega Eustoliose maja varemeid. Samas piirkonnas asuvad ka ristirüütlite ajast pärit Kolossi kindlus ning Apollo templi varemed.

Curium

Petra tou Romiou – Afrodite sünnipaik

Saare lõunarannikul asub looduslikult kaunis lahesopp, mis on tuntud Afrodite sünnipaigana. Legendikohaselt sündis just siin merevahust Kreeka mütoloogia ilu- ja armastusejumalanna … usutakse, et kui südaööl teatud arv kordi meres asuva kivi ümber ujuda, säilitatakse igavene noorus

Troodose mäemassiiv

Saare üks kaunimaid looduslikke piirkondi-kaunid seedripuusalud, idüllilised mägikülad ja ligi 20 erinevat matkarada, mis annavad suurepärase võimaluse tutvuda Küprosega väljaspool rannikuäärseid turismipiirkondi. Siin asub ka saare kõrgeim tipp Olympos, mis paikneb 1951 m kõrgusel üle merepinna.  Troodose rüpest leiab veinikülad Omodos, Kilani, Laneia, kus saab proovida ja kaasa osta nii veine kui ka Küprose kangemat jooki – zivaniat .

Troodos

Kykko klooster

Klooster on rajatud 11. sajandil ning paikneb ligi 1318 m kõrgusel  Troodose mägedes. Küproslaste japks on see üks tähtsamaid religioosseid keskusi, kuhu saabub aastaringselt palju palverändureid. Siin alustas oma vaimulikuelu hilisem Küprose vabariigi president Makarios III, kelle viimane puhkepaik asub u 3 km kloostrikompleksist läänes. Kykkos on võimalik näha suurepäraseid bütsantsi ikoone, külastada muuseumit ja nautida selle paiga erilist atmosfääri. Kindlasti tasub meeles pidada, et kirikutesse-kloostritesse minekuks tuleb sobivalt riietuda.

Kykko klooster

Akamas

Piirkond saare lääneosas, millega on põnev tutvuda näiteks džiibisafari käigus. Teid ootavad kurvilised mägiteed, huvitav loodus, kilpkonnarannik Lara Bay ning Afrodite kümbluspaik. Ringsõidu vältel avanevad mägede vahelt ka kaunid merevaated.


Akamas

Lefkara

See on käsitööküla umbes 10 km pealinnast Nicosiast lõunas. Lefkara on läbi aegade olnud kuulus oma pitsikudujate poolest. Ajaloolise pärimuse järgi vaimustus kuulus itaalia kunstnik  Leonardo da Vinci Küprosel viibide lefkara pitsidest ning viis siit ka näidise kaasa. Selle näidise alusel valmistati Milaano katedraali altarikaunistused. Kuulsatetel lefkara pitsidel on lausa oma nimetus – „lefkaritika“. Lefkaras tasub külastada ka Püha Risti kirikut, käsitöömuuseumi ja tutvuda kohalike hõbedaseppade valmistatud kaunite ehetega.


Lefkara

Küpros köök

Küprose köögis on segunenud Kreeka, Türgi ja Lähis – Ida parimad maitseelamused. Viljakas pinnas ja soodne kliima on siinse köögi  väljakujunemise soodsad  tegurid.

Meze ( mezedes) – on parim viis mitmekesise ja maitsva küprose köögiga tutvust teha. Meze koosneb 10-20, mõnikord enamastki roast, võib valida liha/ kala-meze või mõlemad ( Cyprus meze). Kõigepealt serveeritakse külmad eelroad, dipikastmed, salatid, leib ning seejärel tuuakse lauda soojad road. Meze nautimiseks tasuks kindlasti aega varuda ja külluslikult kaetud laud sobib pigem õhtusöögiks. Liha-meze maksumus, olenevalt kohast, on 15-20€, sega-meze 15-20€ ja korralik kala-meze 25-35€.


Valik küprose köögi roogasid :

 • Moussaka ahjuvorm ( kartul, baklažaan, hakkliha, beshamel kaste)
 • Makarónia fournu ehk hakkliha-makaronivorm
 • Kupépia(dolmades) ehk riisi-hakkliha täidisega viinamarjalehed
 • Keftédes ehk ürtidega maitsestatud lihapallid
 • Sheftalia ehk grillitud loomalihavorstid
 • Suvlaki ehk lihavarras
 • Suvla ehk vardas küpsetatud lammas,kana
 • Stifado ehk liha-sibulahautis
 • Psitó ehk ahjus küpsetatud liha kartulitega
 • Kleftiko ehk ahjulammas
 • Afelia ehk veinis hautatud sealiha
 • Avgolémono supa ehk muna-sidrunisupp kanaleemes (lihavõtete eriroog)
 • Hiroméri ehk maitsestatud sink
 • Lunza suitsusink
 • Pasturmas ehk armeenia loomalihavorst
 • Horiatiki ehk kreeka salat (Küprosel kapsaga, ilma oliivideta)
 • Halumi juust, serveeritakse grillituna
 • Tahini so seesamiseemnetest-õlist tehtud maitsestatud dipikaste
 • Talaturi(tzatziki) so jogurtist,kurgist,küüslaugust valmistatud dipikaste
 • Hummus so kikkhernetest,õlist valmistatud dipikaste
 • Taramosalata kalamarjast,jogurtist,õlist valmistatud dipikaste

 

Head isu! - Kalí órexi!


Viimase hetke pakkumised


Elitec